YKS Sınavı Ne Zaman? YKS Baraj Puanı Kaç Olacak? (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)
Onur Aydoğdu

YKS Sınavı Ne Zaman? YKS Baraj Puanı Kaç Olacak? (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)

YKS Sınavı Ne Zaman? YKS Baraj Puanı Kaç Olacak?

 

 

         YKS – 2018 YKS sınavının ne zaman yapılacağı büyük bir merakla bekleniyordu. YKS sınav tarihleri ÖSYM tarafından açıklandı. 2018 yılında yapılacak olan YKS sınavı için ÖSYM sonuçların ne zaman açıklanacağını da duyurdu.

 

“Yükseköğreti̇m Kurumları Sınav Si̇stemi̇ i̇le İlgi̇li̇ Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları”nı yayımlandı.

 

              Buna göre, YKS’de adaylar, cumartesi günü öğleden sonra yapılacak ikinci oturumda,

Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi’nden Türk dili ve edebiyatı sorularının yanı sıra Tarih-1 ve Coğrafya-1 soruları yöneltilecek.

Sosyal Bilimler-2 Testi’nden Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını

Fen Bilimleri Testi’nde ise fizik, kimya ve biyoloji sorularını cevaplandıracak.

          Adayların cumartesi günü sabah gireceği Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT), yeterliliğe dayalı bir değerlendirme esas alınacak.

TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören bütün adaylara uygulanacağı için, adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olacak, bütün adaylar için fırsat eşitliği sunacak.

Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanı, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınmasıyla hesaplanacak. Buna göre, lisans programlarına geçiş için, adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40’ı ve öğleden sonraki oturumdaki puanının yüzde 60’ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek.

         Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT’den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecek. Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecek.

 

Geçen sene adaylar YGS sonrası lisans programlarına yerleşmek için ikinci aşamada dil sınavı dışında LYS-1, LYS-2, LYS-3 ve LYS-4 olmak üzere 4 ayrı oturumda 4 sınava giriyordu ve bu sınavlar sonrasında da 9 puan türü hesaplanıyordu. Bu sene ise adaylar öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik, Sosyal Bilimler-2 ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan tek bir sınava girecekler ve sadece 3 puan türü hesaplanacak.

Geçen sene Türkçe-Sosyal (TS) olarak adlandırılan puan türüne “Sözel”, Matematik-Fen (MF) olarak adlandırılan puan türüne “Sayısal”, Türkçe-Matematik (TM) olarak adlandırılan puan türüne “Eşit Ağırlık” puan türü karşılık gelecek. Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), daha önce tek günde yapılacağı duyurulan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) iki oturumunun iki ayrı günde yapılması kararlaştırıldı.

Buna göre, birinci oturum (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi sabahı, ikinci oturum ile Dil Sınavı ise 24 Haziran 2018 Pazar yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki yıl ilk kez uygulanacak olan yeni üniversiteye giriş sistemi YKS için YÖK ve eğitim danışmanlarına bazı talimatlar verdi. İşte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen gençlerin mağduriyeti, sosyal bilimler, meslek eğitimi ve temel bilimlere ilişkin o 4 talimat…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki yıl ilk kez olarak uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS’ye dair bazı açıklamalarda bulundu. MEB, YÖK ve eğitim danışmanlarını toplayarak, yeni sistemin neler getireceği, nasıl uygulanacağı ve sonuçlarının öğrencileri nasıl etkileyeceği konularında bilgi aldığı ifade edilen Erdoğan; üniversiteye girişte büyük bir dönüm yaşayan milyonlarca öğrencinin mağdur edilmemesi adına YÖK’ü ve eğitimcileri uyardı.

 

 

En çok tartışılan mesele: Sosyal Bilimler…
 
        YÖK’ün önceki hafta açıkladığı YKS’de özellikle sosyal bilimler sorularının çıkarılması eleştirilere yol açmıştı. YÖK, bunun üzerine, ikinci sınava geçiş için 180 barajını kaldırmış ve iki sınavın ortalamasında 180 puanının yeterli olacağını açıklamıştı. Ayrıca Eşit Ağırlık öğrencileri için tarih ve felsefe soruları getirmişti. Ancak YÖK’ün tüm öğrenciler için tek bir kitapçık içinde 160 soru soracağını ve soru başına düşen süreyi uzatarak her sorunun da değerinin eşit olduğunu açıklaması, sayısalcılara avantaj, sözelcilere dezavantaj yorumlarına sebep oldu.

 

Sosyal Bilimlerden soru cevaplamadan Tıp Fakültesi!

 

Geçen yıla göre bir sözel öğrencisi yeni sınavda aynı başarıyı gösterse bile yaklaşık 100 bin kişi geriye düşme riskini taşıyor. Yeni sistem Meslek Teknik Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve Sosyal Bilimler Lisesi ve tüm sözel öğrencilerine mağduriyet yaşatabileceği şeklinde değerlendiriliyor. Ayrıca sınavın ilk oturumunda sadece Türkçe ve matematik sorulması, öğrencilerin tarih, din, felsefe gibi temel sosyal bilimler alanında tek bir soru dahi yapmadan tıp ve mühendislik alanlarını kazanabilecek olması da eleştiriler arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan uyardı,”Öğrencilerin endişeleri dikkate alınsın!” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, söz konusu endişelerin giderilmesini, yeni sınavın hiçbir öğrencinin mağduriyet yaşamasına müsaade edilmeyecek şekilde dizayn edilmesi talimatı verdiği öğrenildi. Öğrencilerin endişelerine dikkat çeken Erdoğan; “Gençler mağdur edilmesin. Sosyal bilimler dezavantaja yol açmasın, mesleki eğitim cazibesini korusun, temel bilimlere ilgi teşvik edilsin.” diyerek talimatları iletti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ise, öğrencilerin endişelerine karşılık olarak YKS’de hiçbir okul türünde bir önceki sınava göre hak kaybı ve mağduriyet olmayacağını belirterek, “Öğrencilerimiz, rahat şekilde sınava girsinler” ifadelerinde bulundu.

 

 

YKS için 4 temel eleştiri var

 

*Temel Yeterlilik Sınavı’nın sosyal bilimler ayağının eksik olmasından dolayı sayısalcı öğrenciler tarih, coğrafya ve din sorusu ile karşılaşmadan üniversiteye yerleşecek. Vatan millet şuuru ve milli değerler tüm öğrencilere öğretilmeyecek.

*Sözelci öğrenciler iki sınavda da matematikten dolayı dezavantajlı olacak. Hukuk, siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler gibi alanları sözelcilerin kazanması zorlaşacak.

*Meslek, sosyal ve imam hatip liseleri dezavantajdan dolayı temel liselere ve merdivenaltı dershanelere yönelecek.

*Temel bilimlere ilgi azalacak, nitelik düşecek.

 

         Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği ÖSYM yeni sınav sistemi, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından kamuoyuna açıklandı.
         LYS ve YGS’nin kaldırıldığı sistemde sınavları sadece bir hafta sonuna sığdırıldı. Öğrenciler tercih edecekleri alan grubu derslerinden sınava girecekler ve daha dar kapsamlı sınav seçeneklerine tabi tutulacaklar. Yeni sınav sistemi konusunda değişikliğin nasıl gerçekleşeceğini açıklayan YÖK, Başkan Yekta Saraç’ın yapmış olduğu açıklamanın tam metnini paylaştı.
        YÖK’ün Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adını verdiği yeni sınav sistemi, birçok yeniliği de beraberinde getirdi. ÖSYM BAŞKANI MAHMUT ÖZER SON DAKİKA AÇIKLAMASI; Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ÖSYM’nin Türkiye’nin kurumları içerisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ve kendi kulvarında adeta bir marka haline geldiğini ifade etti. ÖSYM olarak adayların şikayet ettiği birçok konuda iyileştirme yapacaklarını açıklayan Özer, “09.45 kuralı konusunda atılacak bir adım olup olmayacağı” sorusunu yanıtlarken, “15 dakika kuralını kaldırıyoruz. Sınav başlama saati olan 10.00’dan sonra öğrenciler sınava alınmayacak. Öğrencinin lehine olabilecek ve ÖSYM’nin işleyişinde herhangi bir problem oluşturmayacak her türlü iyileştirmeyi yapacağız.” dedi. Eğitim sisteminde standartların bir türlü oturtulamamasından dolayı sınav sistemleri de sürekli değişim gösteriyor.
        Cumhurbaşkanının açıklamalarının ardından hem liselere giriş sınavı TEOG sınav sistemi kaldırıldı hem de üniversitelere giriş sınavı olan LYS ile YGS kaldırıldı. Sınavdaki kural ihlallerine ilişkin bazı esneklikler sağlayacaklarını da bildiren Özer, “Önceliğimiz, ÖSYM içerisinde güvenliği maksimum seviyede tutmak, ondan sonra sınavın sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak. Sınav kuralları ile ilgili şu anda çalışma yapıyoruz. Sınavların ölçme ve değerlendirme ilkeleri açısından isabetli ve geçerli olması da her daim önceliğimiz.” diye konuştu.

 

       

 

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında;
Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya                                             : 40 Soru
Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, DKAB    : 40 Soru
Matematik                                                                                  : 40 Soru
Fen Bilimleri                                                                              : 40 Soru sorulacaktır.
 

İkinci Oturumdaki Testlerin Ağırlıkları;

 
 
Sözel Puan:
 
Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya : %50
Sosyal Bilimler                               : %50
 
Sayısal Puan;
 
Matematik                                       : %50
Fen Bilimleri                                    : %50
 
Eşit Ağırlık Puanı;
 
Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya : %50
Matematik                                     : %50
 
 
Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) Hesaplaması
 
Orta Öğretim Başarı Puanının hesaplanmasında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Yerleştirme puanlarına etkisi geçen seneki gibi aynı oranda olacaktır. Meslek lisesi mezunlarına geçen seneki alan odaklı ek puan uygulamasında devam edecektir. Engelli adaylara yönelik düzenlemelerin uygulamasına devam edecektir.
 
 
  Yeni Sistemin Temel Özellikleri
 
* Daha yalın, sade ve kolay bir sistem,
* Sınav puan türleri 18’den 5’e indirildi
* Sınav 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna çekilmiş, 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir.
* Türkçe ve matematik’in merkezde olduğu temel Yeterlilik esaslı değerlendiren bir sistem
* Mesleki eğitimi önemseyen ve bu kapsamda tek bir puanla farklı MYO programlarını tercih etmeye imkan veren bir sistem,
* Ortaöğretim kazanımlarını ve sürecini odağına alan ve önemseyen bir sistem,
* Önceki sistemde ortaöğretim üzerinde 4 ay baskı oluşturarak eğitimi aksatan olumsuzluğu ortadan kaldıran bir sistem
* Öğrenciler üzerindeki sınav kaygısının etkilerini azaltan bir sistem.

 

 

Onur AYDOĞDU
Rehber Öğretmen – Eğitim Uzmanı
www.onuraydogdu.com
www.rehberlikuzmanim.com
Yazar
Onur Aydoğdu
Yorum Yapın

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Onur Aydoğdu

Rehber Öğretmen - Kişisel Gelişim Uzmanı - Öğrenci Koçu - Eğitim Uzmanı -

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Onur AYDOĞDU

Kırıkkale Üniversitesinde lisansını tamamlandı. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisansını başarı ile tamamladı ve uzman psikolojik danışman ünvanını alarak çeşitli kurumlarda uzman psikolojik danışman olarak çalışmış ergen ve yetişkinlere yönelik danışmanlık ve aile danışmanlığı hizmeti vermiştir.