Ygs’ye Giremeyen Öğrenciler için yeni açıklama

Ygs’ye Giremeyen Öğrenciler için yeni açıklama

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, YGS’ye giremeyen öğrencilerin durumuna ilişkin, ÖSYM ile yazışmaların olduğunu belirterek, “Biz idareden cevabın hızlanması için gerekli görüşmeleri, temasları yaptık.

YGS’ye giremeyen öğrenciler için yeni açıklama

YGS'ye giremeyen öğrenciler için yeni açıklama

Kamu Başdenetçisi  Şeref Malkoç, YGS’ye giremeyen öğrencilerin durumuna ilişkin, ÖSYM ile yazışmaların olduğunu belirterek, “Biz idareden cevabın hızlanması için gerekli görüşmeleri, temasları yaptık. İdareden istediğimiz belgeler, bilgiler geldiğinde de kararı en kısa zamanda hukuka uygun bir şekilde açıklayacağız” dedi.  Memur-Sen’e ziyarette bulunan Kamu Başdenetçisi  Şeref Malkoç, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Malkoç, YGS’ye alınmayan öğrencilerin mağduriyetine ilişkin soru üzerine, “Bu sınavda ÖSYM’nin koyduğu bazı kurallar oldu. İdare kural koymakta hakkıdır. Kimsenin bir şey söylemesi söz konusu değil. Bu hakkı kamu gücünü kullanan idareci arkadaşların kuralı koyarken temel hak ve özgürlüklerin önüne engel koymamalı kısıtlama getirmemeli. Kamu denetçiliği açısından olaylara böyle bakıyoruz. Anayasanın 42’nci maddesinde eğitim, öğretim hakkı temel haklardan düzenlenmiş, genç yavrularımız ‘sınav saat 10.00’da’ diyorlar. ‘Sınav saatine 10 dakika kala geldik, sınava girmedik, bu bir hak kaybıdır’ diyorlar. Arkadaşlarımız gerekli incelemelerini yapıyor. ÖSYM ile ilgili yazışmalar oldu. Bu arada sınav sonuçları açıklandı. Biz idareden cevabın hızlanması için gerekli görüşmeleri, temasları yaptık. İdareden istediğimiz belgeler, bilgiler geldiğinde de kararı en kısa zamanda ok ama kamera kayıtları var. Basına yansıyanlar var. Bu arada belki sınava gitmediği halde ‘benim dhukuka uygun bir şekilde açıklayacağız. Öğrencilerimizin bir kısmı kapıdan döndü. Bunlarla ilgili tutanak ye hakkım zayi oldu’ diyecek olanlar var. Oradaki ayrımı yapmak gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yapın

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Onur Aydoğdu

Rehber Öğretmen - Kişisel Gelişim Uzmanı - Öğrenci Koçu - Eğitim Uzmanı -

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Onur AYDOĞDU

Kırıkkale Üniversitesinde lisansını tamamlandı. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisansını başarı ile tamamladı ve uzman psikolojik danışman ünvanını alarak çeşitli kurumlarda uzman psikolojik danışman olarak çalışmış ergen ve yetişkinlere yönelik danışmanlık ve aile danışmanlığı hizmeti vermiştir.