Ygs ve Lys Sınav Kaygısına 30 saniye kuramı

Ygs ve Lys Sınav Kaygısına 30 saniye kuramı

 

Ygs ve Lys Sınav Kaygısına 30 saniye kuramı

 

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin büyük bölümünü olumsuz yönde etkileyen sınav kaygısını yenmek mümkün. 30 saniye kuralı ile sınav kaygınızı yenebilir ve daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Her yıl yapılan ve öğrencilerin üniversiteli olmak için aylarca çalıştığı YGS ve LYS sınavlar öğrenciler üzerinde kaygı yapmaya devam ediyor. Her yıl yüz binlerce öğrenci sınav kaygısı yüzünden hak ettiği ve istediği sonucu alamadığını belirtiyor. 

Sınav kaygısı, öğrencilerin sınav öncesinde “yapamayacağım, ya çok zor sorarlarsa, ailem benden çok şey bekliyor” gibi cümlelerle ve deneme sınavlarında kalpte çarpıntı, el ve ayakların buz kesmesi, hızlı nefes alış-verişi gibi belirtilerle ortaya çıkan bir korku durumudur. Bu durumu bertaraf etmek 30 saniye kuralıyla mümkün oluyor.

30 saniye kuralı nasıl uygulanır?

Sınav öncesi çalışma sürecinde veya sınav sırasında kendinizi gergin hissederseniz ya da gelecek hakkında kaygılarınız başlarsa 30 saniye kuralını uygulayın. Dikkatimizin dağılmaması, daha iyi konsantrasyon olmak için 30 saniye kuralı şu şekilde uygulanır:

Dikkatin sağlanabilmesi için her yarım saatte bir gözlerinizi 30 saniye kapatın ve arkanıza doğru yaslanın. Derin bir şekilde nefes alın  ve nefesinizi yavaşça ve dudaklarınızı büzerek verin. Kendinizi sınav veya çalışma ortamından uzaklaştırın. Kafanızdaki olumsuz düşünceleri atın. Gözlerimizi kapadığımızda gözümüzün önüne beyaz bir sinema perdesi getirmek, tüm dikkatimizi oraya yönlendirmek ve nefes egzersizi yapmak beynimizi ve dikkatimizi toplayıp tekrar sınava yönelmemize faydalı olacaktır. Nefes alıp verme işini ritmik bir şekilde devam ettirin.

30 saniye kuralını uygulayarak sınav veya çalışma esnasında yaşadığınız kaygı durumunu bertaraf etmiş olursunuz. Doğru nefes egzersizleriyle birlikte dikkatiniz ve konsantrasyonunuz artacaktır. 

Şuna inanmaktan vazgeçmeyin: YAŞIYORUM, DÜŞÜNÜYORUM, O ZAMAN BAŞARABİLİRİM!

Yazar
Onur Aydoğdu
Yorum Yapın

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Onur Aydoğdu

Rehber Öğretmen - Kişisel Gelişim Uzmanı - Öğrenci Koçu - Eğitim Uzmanı -

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Onur AYDOĞDU

Kırıkkale Üniversitesinde lisansını tamamlandı. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisansını başarı ile tamamladı ve uzman psikolojik danışman ünvanını alarak çeşitli kurumlarda uzman psikolojik danışman olarak çalışmış ergen ve yetişkinlere yönelik danışmanlık ve aile danışmanlığı hizmeti vermiştir.