LYS ‘ DE Kİ DERSLERİN PUANIMIZA ETKİSİ NE KADARDIR ?

LYS ‘ DE Kİ DERSLERİN PUANIMIZA ETKİSİ NE KADARDIR ?

LYS ‘ DE Kİ DERSLERİN PUANIMIZA ETKİSİ NE KADARDIR ?

HANGİ DERS ÇOK HANGİ DERS AZ PUAN VERİR ?

MF = SAYISAL
TM = EŞİT AĞIRLIK
TS = SÖZEL
DİL = DİL BÖLÜMÜ alanı demektir arkadaşlar.

Ve her bölüm kendi içinde türlere ayrılır.Dil 1-2-3 , MF yani sayısal 1-2-3-4 TM yani eşit ağırlık 1-2-3 TS yani sözel 1-2 diye bölümlere ayrılıyor arkadaşlar.

Öncelikle şunu belirteyim :LYS puanına YGS puanının etkisi vardır .Yani YGS puanı ne kadar yüksek olursa LYS puanı da o kadar artar.

Bu resimdeki sayılar YAPMANIZ GEREKEN NETLER DEĞİL YÜZDELİK ETKİLER demektir.

Sayıları soldan sağa doğru toplarsak 100 sayısına ulaşacağız.Yani hangi dersin hangi türe % kaç etkilediğini anlatıyor bu tablo.En çok rakam hangi derste varsa bize en çok etkiyi o ders yapıyor demektir.Yani anlamayanlar olaya böyle yaklaşırlarsa daha rahat kavrayabilirler.

Örneğin:

Biz sözelden tercih yapacaksak eğer TS yazan yere bakacağızbakacağız demiştik.Ve hangi bölümün hangi türden aldığınıda paylaşmıştım .Diyelimki biz TS 2 den alan Tarih bölümüne tercih yapacaksak eğer :

Resimdede görüldüğü üzere yüzdelik etkisi en çok olan ders %25 ile Edebiyat ile dersi,en az etkisi olan dersler ise YGS ‘de ‘ki Matematik ve Fen Bilimleridir.

Bu yüzden en çok Edebiyat dersine yüklemeliyiz.

Bu etkisi az olan derslerden az net yapsak dahi kaybımız fazla olmaz demektir.Ama bu yüzden hiç çalışmamazlık etmemeliyiz.Hepsine elden geldiği kadar çalışmamız gerekir..Etkisi azda olsa var.Yani yapınca puan verecek bize.Sizlerin yapması gereken ise : etkisi çok olan derslere çok iyi çalışmanız ,daha çok ağırlık vermenizdir arkadaşlar.

Ayrıca bu gönderiyi paylaşarak arkadaşlarınızında öğrenmelerine vesile olabilirsiniz arkadaşlar.

 

Yazar
Onur Aydoğdu
Yorum Yapın

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Onur Aydoğdu

Rehber Öğretmen - Kişisel Gelişim Uzmanı - Öğrenci Koçu - Eğitim Uzmanı -

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Onur AYDOĞDU

Kırıkkale Üniversitesinde lisansını tamamlandı. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisansını başarı ile tamamladı ve uzman psikolojik danışman ünvanını alarak çeşitli kurumlarda uzman psikolojik danışman olarak çalışmış ergen ve yetişkinlere yönelik danışmanlık ve aile danışmanlığı hizmeti vermiştir.